Według homologacji WLTP Chery Tiggo 7 HEV spala średnio 5,7 l/100 km, Tiggo 4 HEV – 5,3 l/100 km, a benzynowe Tiggo 7 i Tiggo 8 – od 7,0 do 7,9 l/100 km. W hybrydach plug-in katalog podaje dwie zupełnie różne liczby: 6,0–6,9 l/100 km przy rozładowanej baterii i 1,7–2,5 l/100 km jako średnią „ważoną”. To druga wartość trafia do reklam, ale o Twoim rachunku za paliwo decyduje to, jak często ładujesz auto. Poniżej: dane zużycia, baterii, zasięgu i zbiorników siedmiu wersji Tiggo, wyjaśnienie „1,7 l/100 km” i wzór na własne spalanie.

Spalanie Chery Tiggo HEV i benzynowych – tabela WLTP

Hybrydy samoładujące i wersje benzynowe mają jedną wartość zużycia w cyklu mieszanym WLTP. Bateria HEV (1,83 kWh) nie jest ładowana z gniazdka – magazynuje energię odzyskaną przy hamowaniu.

Model Napęd Zużycie WLTP (cykl mieszany) Bateria (brutto) Zasięg na pełnym zbiorniku Zbiornik paliwa
Tiggo 4 HEV hybryda HEV 5,3 l/100 km 1,83 kWh 950 km 51 l
Tiggo 7 HEV hybryda HEV 5,7 l/100 km 1,83 kWh 880 km 51 l
Tiggo 7 FWD benzyna 1.6 T-GDI 7,0 l/100 km – b.d. 51 l
Tiggo 7 AWD benzyna 1.6 T-GDI, 4×4 7,8 l/100 km (rocznik 2025) / 7,9 l/100 km (rocznik 2026) – b.d. 51 l (2025) / 57 l (2026)
Tiggo 8 benzyna 1.6 T-GDI 7,8 l/100 km – b.d. 57 l

Dane z cenników importera Chery Polska (lipiec–wrzesień 2026) i stron modeli dealera. Dla wersji benzynowych producent nie podaje zasięgu na zbiorniku. Dostępny rocznik Tiggo 7 AWD potwierdza salon.

Spalanie Chery Tiggo PHEV – trzy liczby zamiast jednej

Cennik importera podaje dla PHEV osobno zużycie przy rozładowanej i naładowanej baterii, średnią ważoną oraz zużycie prądu w kWh/100 km. Bez tych czterech wartości nie da się uczciwie porównać PHEV z HEV ani z benzyną.

Parametr (WLTP) Tiggo 7 PHEV Tiggo 8 PHEV Tiggo 9 PHEV
Zużycie paliwa przy rozładowanej baterii 6,0 l/100 km 6,0 l/100 km 6,9 l/100 km
Zużycie paliwa przy naładowanej baterii 0,4 l/100 km 0,4 l/100 km 0,07 l/100 km
Średnie ważone zużycie paliwa 2,4 l/100 km 2,4–2,5 l/100 km* 1,7 l/100 km
Zużycie energii elektrycznej 21,5 kWh/100 km 22,2 kWh/100 km 24,9 kWh/100 km
Bateria (brutto) 18,3 kWh 18,3 kWh 34,46 kWh
Zasięg elektryczny (cykl mieszany) 90 km 90 km 147,6 km
Zasięg łączny (bateria + paliwo) 1200 km 1100 km 1050 km
Zbiornik paliwa 60 l 60 l 70 l

* Cennik Tiggo 8 PHEV z 1 września 2026 r. podaje na stronie z osiągami 2,4 l/100 km, a w tabeli danych technicznych 2,5 l/100 km. Wartość dla konkretnego egzemplarza znajdziesz w świadectwie zgodności (CoC). Dane dotyczą normy Euro 6e-bis (EB).

Ogólne różnice między napędami opisujemy w poradniku hybryda HEV czy PHEV – którą wybrać, a budowę układu na stronie hybrydy plug-in Chery.

Skąd bierze się „1,7 l/100 km” – jak WLTP liczy spalanie PHEV

Hybryda plug-in przechodzi w homologacji dwa rodzaje testów: z naładowaną baterią (auto jedzie głównie na prądzie, aż bateria się rozładuje) oraz z baterią rozładowaną (auto pracuje jak zwykła hybryda). Wynik ważony łączy oba pomiary. Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151 opisuje to w podzałączniku 8: zużycie paliwa z testu przy naładowanej baterii i z testu przy rozładowanej baterii mnoży się przez współczynniki użyteczności (utility factor, UF) i sumuje.

Współczynnik użyteczności to – w definicji Komisji Europejskiej – zakładany udział dystansu przejechanego w trybie elektrycznym. W uproszczeniu:

zużycie ważone ≈ UF × zużycie przy naładowanej baterii + (1 – UF) × zużycie przy rozładowanej baterii

Im dłuższy zasięg elektryczny, tym wyższy UF i niższa średnia ważona. Dlatego Tiggo 9 PHEV z baterią 34,46 kWh ma w katalogu 1,7 l/100 km, choć przy rozładowanej baterii spala więcej (6,9 l/100 km) niż Tiggo 7 PHEV (6,0 l/100 km).

Jaki udział jazdy na prądzie zakłada katalog Chery

Wstawiając dane z cenników do wzoru, można odwrotnie policzyć, jaki udział kilometrów na prądzie kryje się za średnią ważoną. W uproszczonym przeliczeniu (procedura liczy UF osobno dla każdej fazy cyklu) wychodzi ok. 64% dla Tiggo 7 PHEV (6,0 / 0,4 / 2,4 l/100 km), ok. 62–64% dla Tiggo 8 PHEV i ok. 76% dla Tiggo 9 PHEV (6,9 / 0,07 / 1,7 l/100 km).

Wniosek praktyczny: katalogowe 2,4 l/100 km w Tiggo 7 PHEV osiągniesz tylko wtedy, gdy mniej więcej dwie trzecie Twoich kilometrów przejedziesz na prądzie z gniazdka. Jeśli auta nie ładujesz, realnym punktem odniesienia jest 6,0 l/100 km.

Dlaczego od 2025 r. liczby PHEV w katalogach wzrosły

Komisja Europejska w raporcie COM(2024) 122 z 18 marca 2024 r. przeanalizowała dane z pokładowych mierników zużycia (OBFCM) aut zarejestrowanych w 2021 r. Benzynowe hybrydy plug-in zużywały w realnej eksploatacji średnio 5,97 l/100 km wobec 1,76 l/100 km według WLTP, a ich rzeczywista emisja CO2 była 3,5 razy wyższa od homologacyjnej. Komisja wprost stwierdziła, że auta te są ładowane i jeżdżą na prądzie znacznie rzadziej, niż zakłada procedura.

Odpowiedzią jest rozporządzenie (UE) 2023/443, które zmienia sposób liczenia współczynnika użyteczności w dwóch krokach – od 2025 i od 2027 r. Efekt widać w samych cennikach Chery: w jednym z cenników Tiggo 7 (wrzesień 2026) tabela dla napędu plug-in z zasięgiem elektrycznym 90 km zestawia obie normy – w Euro 6e (EA) średnie ważone zużycie wynosiło 0,8 l/100 km, w Euro 6e-bis (EB) już 2,4 l/100 km. Auto się nie zmieniło, zmieniło się założenie, jak często kierowca ładuje baterię. Drugi krok zmian wchodzi od 2027 r., więc wartości ważone mogą jeszcze wzrosnąć.

Jak policzyć własne spalanie hybrydy plug-in

Zamiast średniej ważonej z katalogu podstaw do tego samego wzoru własny udział jazdy na prądzie (u). Jeśli z 1000 km miesięcznie 600 km przejeżdżasz na baterii (u = 0,6), dla Tiggo 7 PHEV wychodzi:

Przy u = 0,2 to już 0,2 × 0,4 + 0,8 × 6,0 = 4,88 l/100 km. To rachunek na danych katalogowych – zimą i na autostradzie obie wartości we wzorze będą wyższe.

Kiedy jazda na prądzie jest tańsza od benzyny

Ceny prądu i paliwa zmieniają się co tydzień i zależą od taryfy, więc nie podajemy kwot. Zamiast tego warto znać próg opłacalności: 100 km na prądzie kosztuje zużycie kWh × cena 1 kWh, a na benzynie przy rozładowanej baterii zużycie l × cena 1 l. Jazda na prądzie jest tańsza, gdy cena 1 kWh jest niższa niż:

Jeśli litr benzyny kosztuje X zł, prąd opłaca się, dopóki płacisz mniej niż ok. 0,27–0,28 × X zł za kWh. Stawki sprawdź w swojej taryfie domowej i u operatora ładowarek DC. Pełny miesięczny rachunek – z ubezpieczeniem i przeglądami – liczymy w tekście ile kosztuje utrzymanie hybrydowego SUV-a.

Od czego zależy realne spalanie Chery Tiggo

WLTP to pomiar laboratoryjny. Komisja Europejska w tym samym raporcie wylicza, że dla aut benzynowych realne zużycie było średnio o 23,7% wyższe od WLTP, czyli o 1–1,5 l/100 km, a w cięższych autach, takich jak SUV-y, różnica bywa 1,5–2,5 raza większa. Najważniejsze czynniki:

Departament Energii zaleca też regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Przeglądy wymagane do utrzymania gwarancji wykona serwis Chery w Szczecinie.

Który napęd pali najmniej w Twoim przypadku

Pozostałe parametry wszystkich modeli – wymiary, moc, bagażniki – zestawiliśmy w porównaniu Chery Tiggo 4, 7, 8 i 9. Egzemplarze gotowe do odbioru w Szczecinie znajdziesz w zakładce Chery dostępne od ręki.

Podsumowanie

Katalogowe spalanie Chery Tiggo to 5,3–5,7 l/100 km w hybrydach HEV i 7,0–7,9 l/100 km w wersjach benzynowych. W PHEV 1,7–2,5 l/100 km to średnie ważone zakładające 62–76% jazdy na prądzie; po rozładowaniu baterii Tiggo 7 i 8 PHEV spalają 6,0 l/100 km, a Tiggo 9 PHEV 6,9 l/100 km. Policz własny udział jazdy na prądzie i porównaj cenę kWh z progiem 0,27–0,28 ceny litra – a różnicę między HEV i PHEV sprawdź na jeździe próbnej w salonie Chery Polmotor w Szczecinie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile pali Chery Tiggo 7 HEV?

Chery Tiggo 7 HEV spala według homologacji WLTP średnio 5,7 l/100 km w cyklu mieszanym, przy emisji CO2 129 g/km. Ma zbiornik paliwa 51 l, a producent podaje maksymalny zasięg 880 km na jednym tankowaniu. To hybryda samoładująca z baterią 1,83 kWh, której nie ładuje się z gniazdka.

Ile pali Chery Tiggo 7 PHEV?

Chery Tiggo 7 PHEV przy rozładowanej baterii spala według WLTP 6,0 l/100 km, a przy naładowanej 0,4 l/100 km. Katalogowe 2,4 l/100 km to średnia ważona, która zakłada, że około dwóch trzecich kilometrów przejedziesz na prądzie. Zużycie energii elektrycznej wynosi 21,5 kWh/100 km.

Jaki zasięg ma Chery Tiggo 7 PHEV?

Chery Tiggo 7 PHEV przejeżdża według WLTP do 90 km wyłącznie na prądzie, a jego zasięg łączny na baterii i paliwie wynosi do 1200 km. Ma baterię 18,3 kWh brutto i zbiornik paliwa 60 l. Baterię ładuje się prądem zmiennym do 6,6 kW lub stałym do 40 kW (30–80% w 20 minut).

Ile pali Chery Tiggo 8 PHEV?

Chery Tiggo 8 PHEV spala według WLTP 6,0 l/100 km przy rozładowanej baterii i 0,4 l/100 km przy naładowanej. Średnie ważone zużycie podawane w cenniku z września 2026 r. wynosi 2,4–2,5 l/100 km. Zasięg elektryczny to 90 km, łączny 1100 km, zbiornik paliwa ma 60 l.

Ile pali Chery Tiggo 9 PHEV?

Chery Tiggo 9 PHEV ma według WLTP średnie ważone zużycie 1,7 l/100 km, ale przy niskim naładowaniu baterii spala 6,9 l/100 km. Bateria 34,46 kWh pozwala przejechać 147,6 km na prądzie, a zasięg łączny wynosi 1050 km. Zbiornik paliwa ma 70 l.

Jaka jest pojemność zbiornika paliwa w Chery Tiggo 7?

Benzynowe Chery Tiggo 7 FWD i hybrydowe Tiggo 7 HEV mają zbiornik 51 l. Tiggo 7 PHEV ma zbiornik 60 l. Tiggo 7 AWD w roczniku 2026 ma według cennika z 1 września 2026 r. zbiornik 57 l, a w roczniku 2025 – 51 l.

Źródła danych

Dane sprawdzone 2 października 2026 r. Zużycie paliwa i energii, pojemności baterii i zbiorników pochodzą z cenników importera Chery Polska (lipiec–wrzesień 2026) i stron modeli dealera. Udział jazdy na prądzie i próg opłacalności to nasze przeliczenia na tych danych.

  1. Chery Polmotor Szczecin – strony modeli Tiggo 7 HEV i Tiggo 7 (zużycie WLTP, zbiornik, zasięg).
  2. Chery Polska – strony modeli z cennikami PDF: Tiggo 7 PHEV, Tiggo 8 PHEV, Tiggo 9 PHEV, Tiggo 4 HEV, Tiggo 8.
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151, załącznik XXI, podzałącznik 8 – wzór na zużycie ważone współczynnikiem użyteczności.
  4. Komisja Europejska – raport COM(2024) 122 z 18.03.2024 o rzeczywistej emisji CO2 (dane OBFCM, rozporządzenie 2023/443).
  5. U.S. Department of Energy – Fuel Economy in Cold Weather (wpływ temperatury na zużycie).
CP

Redakcja Chery Polmotor Szczecin

Zespół autoryzowanego dealera Chery w Szczecinie. Zestawienia parametrów przygotowujemy na podstawie cenników i specyfikacji technicznych producenta oraz aktualnej oferty salonu – nie testujemy aut redakcyjnie i nie publikujemy opinii użytkowników.

Opublikowano: 22 września 2026 r. · Dane w artykule sprawdzone 2 października 2026 r.

Poradniki, które warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *