Od 1 stycznia 2026 r. o tym, ile z raty leasingu Chery Tiggo trafi do kosztów firmy, decyduje emisja CO2 zapisana w centralnej ewidencji pojazdów: 150 000 zł limitu dla aut poniżej 50 g/km i 100 000 zł dla pozostałych. Wszystkie benzynowe Chery i hybrydy HEV wpadają w niższy próg. W hybrydach plug-in wynik zależy od tego, którą homologację ma konkretny egzemplarz – i tu cenniki pokazują różnicę między 19 a 54 g/km dla tego samego Tiggo 7 PHEV. Ceny i emisje: strony modeli dealera Chery Polmotor i cenniki Chery 2026, sprawdzone 2 października 2026 r.
Limity kosztów w 2026 r. – trzy progi zamiast dwóch
Do końca 2025 r. każde spalinowe auto osobowe, także hybryda, miało limit 150 000 zł. Od 2026 r. ustawy o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 4) i CIT dzielą auta według emisji CO2:
- 225 000 zł – auta elektryczne i napędzane wodorem (w ofercie salonu nie ma elektrycznego Chery),
- 150 000 zł – emisja CO2 według centralnej ewidencji pojazdów poniżej 50 g/km (w gamie Chery – tylko część hybryd plug-in),
- 100 000 zł – emisja 50 g/km lub więcej (Tiggo 7, Tiggo 8, Tiggo 4 HEV, Tiggo 7 HEV i plug-iny z wyższą emisją w ewidencji).
Limit działa w trzech miejscach, ale nie wszędzie tak samo:
- Leasing operacyjny, najem, dzierżawa – do kosztów trafia rata w proporcji „limit / wartość samochodu z umowy”. Przy leasingu ograniczenie dotyczy tylko tej części raty, która spłaca wartość auta (art. 23 ust. 5c ustawy o PIT); składki ubezpieczenia są z tej proporcji wyłączone. Przykład Związku Polskiego Leasingu: przy aucie za 150 000 zł i limicie 100 000 zł kosztem są 2/3 raty kapitałowej.
- Amortyzacja (zakup za gotówkę, kredyt, leasing finansowy) – odpisy liczone od nadwyżki ponad limit nie są kosztem.
- Ubezpieczenie AC – tu progów CO2 nie ma. Składki rozlicza się w proporcji 150 000 zł do wartości auta przyjętej do ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47), niezależnie od emisji.
Przy użytku mieszanym kosztem w PIT jest 75% wydatków eksploatacyjnych (art. 23 ust. 1 pkt 46a). Stare limity zachowują auta wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed 2026 r.; dla leasingu operacyjnego sprzed 2026 r. takiej ochrony ustawa wprost nie daje.
Którą emisję CO2 bierze pod uwagę urząd skarbowy
Dla plug-inów producent podaje kilka wartości emisji: przy naładowanej baterii, rozładowanej i średnią ważoną. Przepis odsyła do emisji zapisanej w centralnej ewidencji pojazdów (CEPiK). Stanowiska nie są jednolite:
- Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na petycję wskazało, powołując się na Ministerstwo Klimatu i Środowiska, że dla PHEV należy przyjmować średnią ważoną emisję z homologacji, która powinna być wpisana do CEPiK.
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 23 stycznia 2026 r. (0114-KDIP3-2.4011.1004.2025.2.MT) uznał, że decyduje wartość faktycznie zapisana w CEPiK, nawet jeśli różni się od homologacji. W opisanej sprawie w ewidencji było 136 g/km, więc zastosowano limit 100 000 zł.
Do tego dochodzi zmiana homologacji: norma Euro 6e-bis (w cennikach Chery „Euro 6e EB”) inaczej liczy udział jazdy na prądzie, więc średnia ważona emisja plug-inów wzrosła. Cenniki Tiggo 7 PHEV i Tiggo 8 PHEV mają dwie kolumny – dla homologacji EA i EB. Emisja jest więc cechą egzemplarza, nie modelu.
Chery Tiggo i limity kosztów – tabela modeli
Emisje pochodzą z cenników Chery z lipca i września 2026 r. oraz ze stron modeli dealera. Ceny to ceny „od” w ofercie Chery Polmotor na 2 października 2026 r. (brutto, częściowo z wyprzedaży rocznika 2025); warunki potwierdza salon.
| Model | Napęd | Cena od (brutto) | Emisja CO2 WLTP | Limit kosztów |
|---|---|---|---|---|
| Tiggo 4 HEV | hybryda HEV | 95 900 zł | 120 g/km (cennik 2026; strona dealera: 119 g/km) | 100 000 zł |
| Tiggo 7 | benzyna 1.6 T-GDI | 95 900 zł | 159 g/km (FWD) / 179 g/km (AWD) | 100 000 zł |
| Tiggo 7 HEV | hybryda HEV | 124 900 zł | 129 g/km | 100 000 zł |
| Tiggo 7 PHEV | hybryda plug-in | 132 900 zł | ważona: 19 g/km (Euro 6e EA) lub 54 g/km (Euro 6e EB); przy rozładowanej baterii 136 g/km | 150 000 zł przy wpisie poniżej 50 g/km, w innym wypadku 100 000 zł |
| Tiggo 8 | benzyna 1.6 T-GDI | 130 900 zł | 177 g/km | 100 000 zł |
| Tiggo 8 PHEV | hybryda plug-in | 152 900 zł | ważona: 16 g/km (Euro 6e EA) lub 56 g/km (Euro 6e EB); przy rozładowanej baterii 136 g/km | 150 000 zł przy wpisie poniżej 50 g/km, w innym wypadku 100 000 zł |
| Tiggo 9 PHEV | hybryda plug-in 4×4 | 209 900 zł | ważona: 40 g/km (Euro 6e EB); przy niskim naładowaniu baterii 170 g/km | 150 000 zł przy wpisie wartości ważonej, 100 000 zł przy wpisie wartości przy niskim naładowaniu |
Emisje WLTP z cenników Chery z 15 lipca i 1 września 2026 r. Strona Tiggo 7 PHEV u dealera podaje średnią ważoną 19 g/km, czyli wartość dla homologacji Euro 6e (EA). Limit konkretnego auta wynika z wpisu w CEPiK, nie z tej tabeli.
Benzynowe Tiggo i hybrydy HEV mają emisję daleko powyżej 50 g/km, więc zawsze obowiązuje je limit 100 000 zł. Wyższy próg jest możliwy tylko w plug-inach – najpewniej w Tiggo 9 PHEV (40 g/km w nowej homologacji).
Czy limit w ogóle obetnie Twoje koszty?
Limit ma znaczenie dopiero wtedy, gdy wartość auta w umowie go przekracza. Przy pełnym odliczeniu VAT porównuje się zwykle wartość netto; przy odliczeniu 50% nieodliczony VAT podnosi wartość auta. Dla orientacji – ceny „od” w przeliczeniu na netto:
| Model (cena od) | Netto (brutto / 1,23) | Część kapitałowa raty w kosztach przy limicie 100 000 zł | Przy limicie 150 000 zł |
|---|---|---|---|
| Tiggo 4 HEV / Tiggo 7 (95 900 zł) | ok. 77 967 zł | 100% – nawet cena brutto jest poniżej limitu | nie dotyczy |
| Tiggo 7 HEV (124 900 zł) | ok. 101 545 zł | ok. 98% | nie dotyczy |
| Tiggo 7 PHEV (132 900 zł) | ok. 108 049 zł | ok. 93% | 100% |
| Tiggo 8 PHEV (152 900 zł) | ok. 124 309 zł | ok. 80% | 100% |
| Tiggo 9 PHEV (209 900 zł) | ok. 170 650 zł | ok. 59% | ok. 88% |
Wyliczenie poglądowe: limit / wartość netto z ceny „od”. Wartość w umowie może być inna (wersja, rabat, odliczenie VAT). Rozliczenie ustala księgowy.
Bazowe Tiggo 4 HEV i Tiggo 7 mieszczą się pod limitem nawet z VAT. Największą różnicę między progami widać w Tiggo 9 PHEV.
VAT w leasingu: 50% czy 100% odliczenia
Limity z ustawy o PIT/CIT nie mają nic wspólnego z VAT – to dwa osobne rozliczenia. Według serwisu biznes.gov.pl:
- 50% VAT od rat i wydatków eksploatacyjnych odliczasz, gdy auto służy firmie i celom prywatnym.
- 100% VAT odliczysz, gdy auto jest używane wyłącznie w działalności. Warunki: złożenie informacji VAT-26, prowadzenie ewidencji przebiegu i zasady w firmie wykluczające użycie prywatne.
- Termin VAT-26: do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesiono pierwszy wydatek na auto (nie później niż w dniu złożenia rozliczenia VAT za ten okres). Spóźnione złożenie przesuwa prawo do pełnego odliczenia na miesiąc złożenia informacji.
VAT-26 nie zmienia limitu w PIT. Bez ewidencji przebiegu ustawa o PIT uznaje auto za używane także prywatnie (art. 23 ust. 5f).
Leasing operacyjny, pożyczka czy leasing konsumencki
Na stronach modeli dealer publikuje trzy formy finansowania, bez kwot rat:
- CHERY Lease 100% – leasing operacyjny dla przedsiębiorców, wpłata własna od 0%, okres 24–60 miesięcy.
- CHERY Flex Pay – pożyczka z równymi ratami, oprocentowanie od 0%, do 60 miesięcy, wpłata własna min. 25%.
- Pożyczka 3×33% – oprocentowanie 1,99%, wpłata 33% i raty balonowe 33/33/33, dla planujących odsprzedaż.
Decyzję kredytową podejmuje Santander Consumer Financial Solutions lub Santander Consumer Multirent; pełne warunki są w cenniku PDF.
Leasing operacyjny daje korzyść podatkową tylko firmie. Osoba prywatna nie odliczy ani VAT, ani raty, więc limity jej nie dotyczą – liczy się całkowity koszt finansowania. Leasingu konsumenckiego dealer na stronach modeli nie opisuje; o jego dostępność trzeba zapytać w salonie.
HEV czy PHEV w leasingu firmowym
Podatkowo hybryda HEV nie różni się od auta benzynowego: limit 100 000 zł. Plug-in może dać 150 000 zł, jeśli emisja w ewidencji jest poniżej 50 g/km – ale zysk ma znaczenie dopiero przy wartości auta powyżej 100 000 zł netto. Różnice w użytkowaniu obu napędów opisujemy w poradniku HEV czy PHEV – którą hybrydę wybrać, technologię wyjaśniamy w tekście o hybrydzie plug-in Chery, a rachunek paliwa i serwisu – w artykule ile kosztuje utrzymanie hybrydowego SUV-a.
Leasing Chery krok po kroku – lista kontrolna
- Ustal z księgowym formę opodatkowania i to, czy auto będzie służyć wyłącznie firmie (100% VAT, VAT-26, ewidencja przebiegu), czy także celom prywatnym (50% VAT, 75% kosztów eksploatacji w PIT).
- Wybierz napęd – benzyna i HEV: 100 000 zł, plug-in: szansa na 150 000 zł.
- Przy plug-inie zapytaj o konkretny egzemplarz – rocznik, homologację (Euro 6e EA czy EB) i emisję CO2 w świadectwie zgodności. Poproś salon o te dane, zanim podpiszesz umowę.
- Sprawdź auta od ręki – na liście Chery dostępnych od ręki są też auta z rocznika 2025.
- Poproś o kalkulację leasingu i porównaj ją z pożyczką – raty zależą od wpłaty, okresu i wykupu.
- Dokumenty do wniosku – listę ustala leasingodawca; poda ją doradca przy kalkulacji.
- Po odbiorze złóż VAT-26 w terminie (jeśli odliczasz 100%) i sprawdź, jaka emisja trafiła do CEPiK – według Interii można to zrobić w serwisie historiapojazdu.gov.pl.
- Zaplanuj serwis – gwarancja wymaga przeglądów w autoryzowanej stacji. W Szczecinie wykonuje je serwis Chery Polmotor.
Cały proces zakupu opisujemy w przewodniku jak kupić SUV-a Chery w Szczecinie.
Podsumowanie
W 2026 r. leasing Chery Tiggo w firmie rozlicza się według emisji CO2 z ewidencji pojazdów. Benzynowe Tiggo i hybrydy HEV mają limit 100 000 zł. Plug-iny mogą mieć 150 000 zł: Tiggo 9 PHEV ma 40 g/km, a w Tiggo 7 PHEV i Tiggo 8 PHEV decyduje homologacja egzemplarza. AC rozlicza się z progiem 150 000 zł. Przed podpisaniem umowy poproś o dane emisji dla wybranego VIN i kalkulację w salonie Chery Polmotor przy ul. Andrzeja Struga 73 w Szczecinie (tam też jazda testowa).
Najczęściej zadawane pytania
Czy Chery Tiggo 7 można wziąć w leasing?
Tak. Dealer Chery Polmotor w Szczecinie publikuje dla przedsiębiorców leasing operacyjny CHERY Lease 100% z wpłatą własną od 0% i okresem 24–60 miesięcy. Decyzję podejmuje Santander Consumer Multirent, a kwotę raty podaje salon w indywidualnej kalkulacji.
Jaki limit kosztów ma Chery Tiggo 7 PHEV w leasingu w 2026 roku?
Limit wynosi 150 000 zł, jeśli emisja CO2 wpisana do centralnej ewidencji pojazdów jest niższa niż 50 g/km, a w przeciwnym razie 100 000 zł. Cenniki Chery podają dla Tiggo 7 PHEV średnią ważoną emisję 19 g/km w homologacji Euro 6e (EA) i 54 g/km w homologacji Euro 6e (EB). Dlatego przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić dane konkretnego egzemplarza.
Jaki limit leasingu ma hybryda Chery HEV?
Tiggo 4 HEV (120 g/km wg cennika 2026) i Tiggo 7 HEV (129 g/km) przekraczają 50 g/km, więc obowiązuje je limit 100 000 zł. Ten sam limit mają benzynowe Tiggo 7 i Tiggo 8. Bazowe Tiggo 4 HEV i Tiggo 7 kosztują od 95 900 zł brutto, więc limit ich nie ogranicza.
Który Chery ma limit 150 000 zł?
Szansę na limit 150 000 zł mają tylko hybrydy plug-in. Najniższą średnią ważoną emisję w nowej homologacji Euro 6e (EB) ma Tiggo 9 PHEV – 40 g/km. Tiggo 7 PHEV i Tiggo 8 PHEV mieszczą się poniżej 50 g/km tylko w egzemplarzach z homologacją Euro 6e (EA). O limicie zawsze decyduje wpis w CEPiK.
Czy w leasingu Chery można odliczyć 100% VAT?
Tak, jeśli auto jest używane wyłącznie w działalności. Trzeba złożyć informację VAT-26 do 25. dnia miesiąca po pierwszym wydatku na auto, prowadzić ewidencję przebiegu i wykluczyć użycie prywatne. Przy użytku mieszanym odlicza się 50% VAT.
Czy limit 100 000 zł dotyczy ubezpieczenia AC?
Nie. Progi zależne od emisji CO2 dotyczą amortyzacji i rat leasingu, najmu lub dzierżawy. Składki AC rozlicza się w proporcji 150 000 zł do wartości auta przyjętej do ubezpieczenia, niezależnie od emisji (art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT).
Ile wynosi rata leasingu Chery?
Dealer nie publikuje kwot rat leasingu, bo zależą one od modelu, wpłaty własnej, okresu umowy i wykupu. Na stronach modeli podaje warunki ramowe: leasing operacyjny od 0% wpłaty na 24–60 miesięcy. Kalkulację dla wybranego auta przygotowuje salon Chery Polmotor w Szczecinie.
Źródła danych
Dane sprawdzone 2 października 2026 r. Ceny i finansowanie – strony modeli dealera; emisje CO2 – cenniki Chery 2026 (WLTP). Artykuł nie jest poradą podatkową.
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 163 – art. 23 ust. 1 pkt 4, 46a, 47, 47a oraz ust. 5c i 5f (brzmienie od 1.01.2026).
- Ministerstwo Finansów – odpowiedź na petycję w sprawie limitów dla samochodów osobowych (progi 225/150/100 tys. zł, emisja ważona dla PHEV).
- Biznes.gov.pl – informacja o pojazdach wykorzystywanych do działalności (VAT-26).
- Związek Polskiego Leasingu – Nowe limity amortyzacji od 2026 r. (wpływ na raty leasingu operacyjnego).
- Solveo – hybryda plug-in a limity kosztów – decydują dane z CEPiK (interpretacja 0114-KDIP3-2.4011.1004.2025.2.MT).
- Interia Motoryzacja – zmiana homologacji PHEV (Euro 6e-bis) i sprawdzanie emisji.
- Cenniki Chery 2026 (Tiggo 4 HEV, 7, 7 HEV, 7 PHEV, 8, 8 PHEV, 9 PHEV) – zbiór cenników PDF (dane WLTP, emisja CO2). Ceny i finansowanie: strony modeli Chery Polmotor Szczecin.
Redakcja Chery Polmotor Szczecin
Zespół autoryzowanego dealera Chery w Szczecinie. Zestawienia parametrów przygotowujemy na podstawie cenników i specyfikacji technicznych producenta oraz aktualnej oferty salonu – nie testujemy aut redakcyjnie i nie publikujemy opinii użytkowników.
Opublikowano: 15 września 2026 r. · Dane w artykule sprawdzone 2 października 2026 r.
Poradniki, które warto przeczytać
- Hybryda HEV czy PHEV – którą wybrać?
- SUV rodzinny do 130 tys. zł – na co zwrócić uwagę?
- Ile kosztuje utrzymanie hybrydowego SUV-a?
- Jak kupić SUV-a Chery w Szczecinie?
- Chery Tiggo 4, 7, 8 i 9 – porównanie modeli
- Spalanie Chery Tiggo HEV, PHEV i benzyna – dane WLTP
- Gwarancja Chery – co obejmuje i jakie przeglądy robić